Bestiary: Difference between revisions
Jump to navigation
Jump to search
(→CR 1) |
(→CR 1) |
||
Line 32: | Line 32: | ||
| [[Baboon]] || {{:Baboon|transcludesection=CR}} || {{:Baboon|transcludesection=Role}} || {{:Baboon|transcludesection=Type}} || {{:Baboon|transcludesection=Subtype}} | | [[Baboon]] || {{:Baboon|transcludesection=CR}} || {{:Baboon|transcludesection=Role}} || {{:Baboon|transcludesection=Type}} || {{:Baboon|transcludesection=Subtype}} | ||
|- | |- | ||
| [[Badger]] || {{:Badger|transcludesection=CR}} || {{:Badger|transcludesection=Role}} || {{:Badger|transcludesection=Type}} || {{:Badger|transcludesection=Subtype}} | | [[Badger]] || {{:Badger|transcludesection=CR}} || {{:Badger|transcludesection=Role}} || {{:Badger|transcludesection=Type}} || {{:Badger|transcludesection=Subtype}} | ||
|- | |- | ||
| [[Bat]] || {{:Bat|transcludesection=CR}} || {{:Bat|transcludesection=Role}} || {{:Bat|transcludesection=Type}} || {{:Bat|transcludesection=Subtype}} | | [[Bat]] || {{:Bat|transcludesection=CR}} || {{:Bat|transcludesection=Role}} || {{:Bat|transcludesection=Type}} || {{:Bat|transcludesection=Subtype}} | ||
|- | |- | ||
| [[Beetle, Fire (Summoned)]] || {{:Beetle, Fire (Summoned)|transcludesection=CR}} || {{:Beetle, Fire (Summoned)|transcludesection=Role}} || {{:Beetle, Fire (Summoned)|transcludesection=Type}} || {{:Beetle, Fire (Summoned)|transcludesection=Subtype}} | | [[Beetle, Fire (Summoned)]] || {{:Beetle, Fire (Summoned)|transcludesection=CR}} || {{:Beetle, Fire (Summoned)|transcludesection=Role}} || {{:Beetle, Fire (Summoned)|transcludesection=Type}} || {{:Beetle, Fire (Summoned)|transcludesection=Subtype}} | ||
|- | |- | ||
| [[Camel]] || {{:Camel|transcludesection=CR}} || {{:Camel|transcludesection=Role}} || {{:Camel|transcludesection=Type}} || {{:Camel|transcludesection=Subtype}} | | [[Camel]] || {{:Camel|transcludesection=CR}} || {{:Camel|transcludesection=Role}} || {{:Camel|transcludesection=Type}} || {{:Camel|transcludesection=Subtype}} | ||
|- | |- | ||
| [[Cat]] || {{:Cat|transcludesection=CR}} || {{:Cat|transcludesection=Role}} || {{:Cat|transcludesection=Type}} || {{:Cat|transcludesection=Subtype}} | | [[Cat]] || {{:Cat|transcludesection=CR}} || {{:Cat|transcludesection=Role}} || {{:Cat|transcludesection=Type}} || {{:Cat|transcludesection=Subtype}} | ||
|- | |- | ||
| [[Centipede, Giant (Summoned)]] || {{:Centipede, Giant (Summoned)|transcludesection=CR}} || {{:Centipede, Giant (Summoned)|transcludesection=Role}} || {{:Centipede, Giant (Summoned)|transcludesection=Type}} || {{:Centipede, Giant (Summoned)|transcludesection=Subtype}} | | [[Centipede, Giant (Summoned)]] || {{:Centipede, Giant (Summoned)|transcludesection=CR}} || {{:Centipede, Giant (Summoned)|transcludesection=Role}} || {{:Centipede, Giant (Summoned)|transcludesection=Type}} || {{:Centipede, Giant (Summoned)|transcludesection=Subtype}} | ||
|- | |- | ||
| [[Darkmantle]] || {{:Darkmantle|transcludesection=CR}} || {{:Darkmantle|transcludesection=Role}} || {{:Darkmantle|transcludesection=Type}} || {{:Darkmantle|transcludesection=Subtype}} | | [[Darkmantle]] || {{:Darkmantle|transcludesection=CR}} || {{:Darkmantle|transcludesection=Role}} || {{:Darkmantle|transcludesection=Type}} || {{:Darkmantle|transcludesection=Subtype}} | ||
|- | |- | ||
| [[Dire Rat (Summoned)]] || {{:Dire Rat (Summoned)|transcludesection=CR}} || {{:Dire Rat (Summoned)|transcludesection=Role}} || {{:Dire Rat (Summoned)|transcludesection=Type}} || {{:Dire Rat (Summoned)|transcludesection=Subtype}} | | [[Dire Rat (Summoned)]] || {{:Dire Rat (Summoned)|transcludesection=CR}} || {{:Dire Rat (Summoned)|transcludesection=Role}} || {{:Dire Rat (Summoned)|transcludesection=Type}} || {{:Dire Rat (Summoned)|transcludesection=Subtype}} | ||
|- | |- | ||
| [[Dog (Summoned)]] || {{:Dog (Summoned)|transcludesection=CR}} || {{:Dog (Summoned)|transcludesection=Role}} || {{:Dog (Summoned)|transcludesection=Type}} || {{:Dog (Summoned)|transcludesection=Subtype}} | | [[Dog (Summoned)]] || {{:Dog (Summoned)|transcludesection=CR}} || {{:Dog (Summoned)|transcludesection=Role}} || {{:Dog (Summoned)|transcludesection=Type}} || {{:Dog (Summoned)|transcludesection=Subtype}} | ||
|- | |- | ||
| [[Dog, Riding]] || {{:Dog, Riding|transcludesection=CR}} || {{:Dog, Riding|transcludesection=Role}} || {{:Dog, Riding|transcludesection=Type}} || {{:Dog, Riding|transcludesection=Subtype}} | | [[Dog, Riding]] || {{:Dog, Riding|transcludesection=CR}} || {{:Dog, Riding|transcludesection=Role}} || {{:Dog, Riding|transcludesection=Type}} || {{:Dog, Riding|transcludesection=Subtype}} | ||
|- | |- | ||
| [[Dolphin (Summoned)]] || {{:Dolphin (Summoned)|transcludesection=CR}} || {{:Dolphin (Summoned)|transcludesection=Role}} || {{:Dolphin (Summoned)|transcludesection=Type}} || {{:Dolphin (Summoned)|transcludesection=Subtype}} | | [[Dolphin (Summoned)]] || {{:Dolphin (Summoned)|transcludesection=CR}} || {{:Dolphin (Summoned)|transcludesection=Role}} || {{:Dolphin (Summoned)|transcludesection=Type}} || {{:Dolphin (Summoned)|transcludesection=Subtype}} | ||
|- | |- | ||
| [[Donkey]] || {{:Donkey|transcludesection=CR}} || {{:Donkey|transcludesection=Role}} || {{:Donkey|transcludesection=Type}} || {{:Donkey|transcludesection=Subtype}} | | [[Donkey]] || {{:Donkey|transcludesection=CR}} || {{:Donkey|transcludesection=Role}} || {{:Donkey|transcludesection=Type}} || {{:Donkey|transcludesection=Subtype}} | ||
|- | |- | ||
| [[Eagle (Summoned)]] || {{:Eagle (Summoned)|transcludesection=CR}} || {{:Eagle (Summoned)|transcludesection=Role}} || {{:Eagle (Summoned)|transcludesection=Type}} || {{:Eagle (Summoned)|transcludesection=Subtype}} | | [[Eagle (Summoned)]] || {{:Eagle (Summoned)|transcludesection=CR}} || {{:Eagle (Summoned)|transcludesection=Role}} || {{:Eagle (Summoned)|transcludesection=Type}} || {{:Eagle (Summoned)|transcludesection=Subtype}} | ||
|- | |- | ||
| [[Elemental, Small Air (Summoned)]] || {{:Elemental, Small Air (Summoned)|transcludesection=CR}} || {{:Elemental, Small Air (Summoned)|transcludesection=Role}} || {{:Elemental, Small Air (Summoned)|transcludesection=Type}} || {{:Elemental, Small Air (Summoned)|transcludesection=Subtype}} | | [[Elemental, Small Air (Summoned)]] || {{:Elemental, Small Air (Summoned)|transcludesection=CR}} || {{:Elemental, Small Air (Summoned)|transcludesection=Role}} || {{:Elemental, Small Air (Summoned)|transcludesection=Type}} || {{:Elemental, Small Air (Summoned)|transcludesection=Subtype}} | ||
|- | |- | ||
| [[Elemental, Small Earth (Summoned)]] || {{: | | [[Elemental, Small Earth (Summoned)]] || {{:Elemental, Small Earth (Summoned)|transcludesection=CR}} || {{:Elemental, Small Earth (Summoned)|transcludesection=Role}} || {{:Elemental, Small Earth (Summoned)|transcludesection=Type}} || {{:Elemental, Small Earth (Summoned)|transcludesection=Subtype}} | ||
|- | |- | ||
| [[Elemental, Small Fire (Summoned)]] || {{: | | [[Elemental, Small Fire (Summoned)]] || {{:Elemental, Small Fire (Summoned)|transcludesection=CR}} || {{:Elemental, Small Fire (Summoned)|transcludesection=Role}} || {{:Elemental, Small Fire (Summoned)|transcludesection=Type}} || {{:Elemental, Small Fire (Summoned)|transcludesection=Subtype}} | ||
|- | |- | ||
| [[Elemental, Small Water (Summoned)]] || {{: | | [[Elemental, Small Water (Summoned)]] || {{:Elemental, Small Water (Summoned)|transcludesection=CR}} || {{:Elemental, Small Water (Summoned)|transcludesection=Role}} || {{:Elemental, Small Water (Summoned)|transcludesection=Type}} || {{:Elemental, Small Water (Summoned)|transcludesection=Subtype}} | ||
|- | |- | ||
| [[ | | [[Falx Beast]] || {{:Falx Beast|transcludesection=CR}} || {{:Falx Beast|transcludesection=Role}} || {{:Falx Beast|transcludesection=Type}} || {{:Falx Beast|transcludesection=Subtype}} | ||
|- | |- | ||
| [[ | | [[Formian Gatherer]] || {{:Formian Gatherer|transcludesection=CR}} || {{:Formian Gatherer|transcludesection=Role}} || {{:Formian Gatherer|transcludesection=Type}} || {{:Formian Gatherer|transcludesection=Subtype}} | ||
|- | |- | ||
| [[ | | [[Frog, Giant (Summoned)]] || {{:Frog, Giant (Summoned)|transcludesection=CR}} || {{:Frog, Giant (Summoned)|transcludesection=Role}} || {{:Frog, Giant (Summoned)|transcludesection=Type}} || {{:Frog, Giant (Summoned)|transcludesection=Subtype}} | ||
|- | |- | ||
| [[Goblin | | [[Goblin]] || {{:Goblin|transcludesection=CR}} || {{:Goblin|transcludesection=Role}} || {{:Goblin|transcludesection=Type}} || {{:Goblin|transcludesection=Subtype}} | ||
|- | |- | ||
| [[Goblin | | [[Goblin Cutthroat]] || {{:Goblin Cutthroat|transcludesection=CR}} || {{:Goblin Cutthroat|transcludesection=Role}} || {{:Goblin Cutthroat|transcludesection=Type}} || {{:Goblin Cutthroat|transcludesection=Subtype}} | ||
|- | |- | ||
| [[ | | [[Goblin Dog (Summoned)]] || {{:Goblin Dog (Summoned)|transcludesection=CR}} || {{:Goblin Dog (Summoned)|transcludesection=Role}} || {{:Goblin Dog (Summoned)|transcludesection=Type}} || {{:Goblin Dog (Summoned)|transcludesection=Subtype}} | ||
|- | |- | ||
| [[ | | [[Grimlock Dweller]] || {{:Grimlock Dweller|transcludesection=CR}} || {{:Grimlock Dweller|transcludesection=Role}} || {{:Grimlock Dweller|transcludesection=Type}} || {{:Grimlock Dweller|transcludesection=Subtype}} | ||
|- | |- | ||
| [[ | | [[Hawk]] || {{:Hawk|transcludesection=CR}} || {{:Hawk|transcludesection=Role}} || {{:Hawk|transcludesection=Type}} || {{:Hawk|transcludesection=Subtype}} | ||
|- | |- | ||
| [[Horse, | | [[Horse, Light (Summoned)]] || {{:Horse, Light (Summoned)|transcludesection=CR}} || {{:Horse, Light (Summoned)|transcludesection=Role}} || {{:Horse, Light (Summoned)|transcludesection=Type}} || {{:Horse, Light (Summoned)|transcludesection=Subtype}} | ||
|- | |- | ||
| [[ | | [[Horse, Heavy (Summoned)]] || {{:Horse, Heavy (Summoned)|transcludesection=CR}} || {{:Horse, Heavy (Summoned)|transcludesection=Role}} || {{:Horse, Heavy (Summoned)|transcludesection=Type}} || {{:Horse, Heavy (Summoned)|transcludesection=Subtype}} | ||
|- | |- | ||
| [[ | | [[Human Goon]] || {{:Human Goon|transcludesection=CR}} || {{:Human Goon|transcludesection=Role}} || {{:Human Goon|transcludesection=Type}} || {{:Human Goon|transcludesection=Subtype}} | ||
|- | |- | ||
| [[ | | [[Hyena (Summoned)]] || {{:Hyena (Summoned)|transcludesection=CR}} || {{:Hyena (Summoned)|transcludesection=Role}} || {{:Hyena (Summoned)|transcludesection=Type}} || {{:Hyena (Summoned)|transcludesection=Subtype}} | ||
|- | |- | ||
| [[Kobold | | [[Kobold Skirmisher]] || {{:Kobold Skirmisher|transcludesection=CR}} || {{:Kobold Skirmisher|transcludesection=Role}} || {{:Kobold Skirmisher|transcludesection=Type}} || {{:Kobold Skirmisher|transcludesection=Subtype}} | ||
|- | |- | ||
| [[ | | [[Kobold Slinger]] || {{:Kobold Slinger|transcludesection=CR}} || {{:Kobold Slinger|transcludesection=Role}} || {{:Kobold Slinger|transcludesection=Type}} || {{:Kobold Slinger|transcludesection=Subtype}} | ||
|- | |- | ||
| [[ | | [[Lemure (Summoned)]] || {{:Lemure (Summoned)|transcludesection=CR}} || {{:Lemure (Summoned)|transcludesection=Role}} || {{:Lemure (Summoned)|transcludesection=Type}} || {{:Lemure (Summoned)|transcludesection=Subtype}} | ||
|- | |- | ||
| [[ | | [[Lizard]] || {{:Lizard|transcludesection=CR}} || {{:Lizard|transcludesection=Role}} || {{:Lizard|transcludesection=Type}} || {{:Lizard|transcludesection=Subtype}} | ||
|- | |- | ||
| [[ | | [[Manta Ray]] || {{:Manta Ray|transcludesection=CR}} || {{:Manta Ray|transcludesection=Role}} || {{:Manta Ray|transcludesection=Type}} || {{:Manta Ray|transcludesection=Subtype}} | ||
|- | |- | ||
| [[ | | [[Mimic]] || {{:Mimic|transcludesection=CR}} || {{:Mimic|transcludesection=Role}} || {{:Mimic|transcludesection=Type}} || {{:Mimic|transcludesection=Subtype}} | ||
|- | |- | ||
| [[ | | [[Monkey]] || {{:Monkey|transcludesection=CR}} || {{:Monkey|transcludesection=Role}} || {{:Monkey|transcludesection=Type}} || {{:Monkey|transcludesection=Subtype}} | ||
|- | |- | ||
| [[ | | [[Mule]] || {{:Mule|transcludesection=CR}} || {{:Mule|transcludesection=Role}} || {{:Mule|transcludesection=Type}} || {{:Mule|transcludesection=Subtype}} | ||
|- | |- | ||
| [[ | | [[Octopus (Summoned)]] || {{:Octopus (Summoned)|transcludesection=CR}} || {{:Octopus (Summoned)|transcludesection=Role}} || {{:Octopus (Summoned)|transcludesection=Type}} || {{:Octopus (Summoned)|transcludesection=Subtype}} | ||
|- | |- | ||
| [[ | | [[Owl]] || {{:Owl|transcludesection=CR}} || {{:Owl|transcludesection=Role}} || {{:Owl|transcludesection=Type}} || {{:Owl|transcludesection=Subtype}} | ||
|- | |- | ||
| [[ | | [[Poisonous Frog (Summoned)]] || {{:Poisonous Frog (Summoned)|transcludesection=CR}} || {{:Poisonous Frog (Summoned)|transcludesection=Role}} || {{:Poisonous Frog (Summoned)|transcludesection=Type}} || {{:Poisonous Frog (Summoned)|transcludesection=Subtype}} | ||
|- | |- | ||
| [[ | | [[Pony (Summoned)]] || {{:Pony (Summoned)|transcludesection=CR}} || {{:Pony (Summoned)|transcludesection=Role}} || {{:Pony (Summoned)|transcludesection=Type}} || {{:Pony (Summoned)|transcludesection=Subtype}} | ||
|- | |- | ||
| [[ | | [[Porpoise]] || {{:Porpoise|transcludesection=CR}} || {{:Porpoise|transcludesection=Role}} || {{:Porpoise|transcludesection=Type}} || {{:Porpoise|transcludesection=Subtype}} | ||
|- | |- | ||
| [[ | | [[Pseudodragon]] || {{:Pseudodragon|transcludesection=CR}} || {{:Pseudodragon|transcludesection=Role}} || {{:Pseudodragon|transcludesection=Type}} || {{:Pseudodragon|transcludesection=Subtype}} | ||
|- | |- | ||
| [[ | | [[Rat]] || {{:Rat|transcludesection=CR}} || {{:Rat|transcludesection=Role}} || {{:Rat|transcludesection=Type}} || {{:Rat|transcludesection=Subtype}} | ||
|- | |- | ||
| [[ | | [[Raven]] || {{:Raven|transcludesection=CR}} || {{:Raven|transcludesection=Role}} || {{:Raven|transcludesection=Type}} || {{:Raven|transcludesection=Subtype}} | ||
|- | |- | ||
| [[ | | [[Sahuagin Cultist]] || {{:Sahuagin Cultist|transcludesection=CR}} || {{:Sahuagin Cultist|transcludesection=Role}} || {{:Sahuagin Cultist|transcludesection=Type}} || {{:Sahuagin Cultist|transcludesection=Subtype}} | ||
|- | |- | ||
| [[ | | [[Shrieker]] || {{:Shrieker|transcludesection=CR}} || {{:Shrieker|transcludesection=Role}} || {{:Shrieker|transcludesection=Type}} || {{:Shrieker|transcludesection=Subtype}} | ||
|- | |- | ||
| [[ | | [[Skeleton, Decrepit]] || {{:Skeleton, Decrepit|transcludesection=CR}} || {{:Skeleton, Decrepit|transcludesection=Role}} || {{:Skeleton, Decrepit|transcludesection=Type}} || {{:Skeleton, Decrepit|transcludesection=Subtype}} | ||
|- | |- | ||
| [[ | | [[Snake, Viper (Summoned)]] || {{:Snake, Viper (Summoned)|transcludesection=CR}} || {{:Snake, Viper (Summoned)|transcludesection=Role}} || {{:Snake, Viper (Summoned)|transcludesection=Type}} || {{:Snake, Viper (Summoned)|transcludesection=Subtype}} | ||
|- | |- | ||
| [[ | | [[Spider, Giant (Summoned)]] || {{:Spider, Giant (Summoned)|transcludesection=CR}} || {{:Spider, Giant (Summoned)|transcludesection=Role}} || {{:Spider, Giant (Summoned)|transcludesection=Type}} || {{:Spider, Giant (Summoned)|transcludesection=Subtype}} | ||
|- | |- | ||
| [[ | | [[Squid (Summoned)]] || {{:Squid (Summoned)|transcludesection=CR}} || {{:Squid (Summoned)|transcludesection=Role}} || {{:Squid (Summoned)|transcludesection=Type}} || {{:Squid (Summoned)|transcludesection=Subtype}} | ||
|- | |- | ||
| [[ | | [[Stirge]] || {{:Stirge|transcludesection=CR}} || {{:Stirge|transcludesection=Role}} || {{:Stirge|transcludesection=Type}} || {{:Stirge|transcludesection=Subtype}} | ||
|- | |- | ||
| [[Swarm, | | [[Swarm, Rat]] || {{:Swarm, Rat|transcludesection=CR}} || {{:Swarm, Rat|transcludesection=Role}} || {{:Swarm, Rat|transcludesection=Type}} || {{:Swarm, Rat|transcludesection=Subtype}} | ||
|- | |- | ||
| [[ | | [[Swarm, Spider (Summoned)]] || {{:Swarm, Spider (Summoned)|transcludesection=CR}} || {{:Swarm, Spider (Summoned)|transcludesection=Role}} || {{:Swarm, Spider (Summoned)|transcludesection=Type}} || {{:Swarm, Spider (Summoned)|transcludesection=Subtype}} | ||
|- | |- | ||
| [[ | | [[Toad]] || {{:Toad|transcludesection=CR}} || {{:Toad|transcludesection=Role}} || {{:Toad|transcludesection=Type}} || {{:Toad|transcludesection=Subtype}} | ||
|- | |- | ||
| [[ | | [[Troglodyte Cave-Dweller]] || {{:Troglodyte Cave-Dweller|transcludesection=CR}} || {{:Troglodyte Cave-Dweller|transcludesection=Role}} || {{:Troglodyte Cave-Dweller|transcludesection=Type}} || {{:Troglodyte Cave-Dweller|transcludesection=Subtype}} | ||
|- | |- | ||
| [[Wolf (Summoned)]] || {{: | | [[Weasel]] || {{:Weasel|transcludesection=CR}} || {{:Weasel|transcludesection=Role}} || {{:Weasel|transcludesection=Type}} || {{:Weasel|transcludesection=Subtype}} | ||
|- | |||
| [[Wolf (Summoned)]] || {{:Wolf (Summoned)|transcludesection=CR}} || {{:Wolf (Summoned)|transcludesection=Role}} || {{:Wolf (Summoned)|transcludesection=Type}} || {{:Wolf (Summoned)|transcludesection=Subtype}} | |||
|} | |} | ||
Revision as of 19:54, 19 February 2017