Character Creation: Difference between revisions
Jump to navigation
Jump to search
No edit summary |
|||
Line 29: | Line 29: | ||
|- | |- | ||
! align="left" width="16%" | Class || width="16%" | Primary Role || width="16%" | Potential Role || width="20%" | Important Stat(s) || width="16%" | Ease of design || width="16%" | Ease of play | ! align="left" width="16%" | Class || width="16%" | Primary Role || width="16%" | Potential Role || width="20%" | Important Stat(s) || width="16%" | Ease of design || width="16%" | Ease of play | ||
|- | |- style="{{linear-gradient|top|#fff8f8, #ffffff, #f0ffff}}; Color:#8b0000;" | ||
| align="left" | [[ | | align="left" | [[Paladin]] || Damage || Tank, Healer || CHA, STR || Moderate || Simple | ||
|- | |- style="{{linear-gradient|top|#99A098, #F9F8F6}}; Color:#800000;" | ||
| align="left" | [[Fighter]] || Tank || Support || STR, CON || Complex || Moderate | |||
|- style="{{linear-gradient|top|#65000b, #000000}}; Color:#ff6347;" | |||
| align="left" | [[Monk]] || Damage || Tank || DEX, WIS || Simple || Simple | |||
|- style="{{linear-gradient|top|#640000, #E42217}}; Color:#FFEBCD;" | |||
| align="left" | [[Barbarian]] || Damage || Tank || CON, STR || Moderate || Simple | | align="left" | [[Barbarian]] || Damage || Tank || CON, STR || Moderate || Simple | ||
|- | |- style="{{linear-gradient|top|#FF8040, #FCDFFF}}; Color:#000;" | ||
| align="left" | [[Bard]] || Support || Healing || CHA, DEX || Moderate || Complex | | align="left" | [[Bard]] || Support || Healing || CHA, DEX || Moderate || Complex | ||
|- | |- style="{{linear-gradient|top|#614051, #B87333}}; Color:#FFF;" | ||
| align="left" | [[Brawler]] || Damage || Tank || STR, CON || Simple || Moderate | | align="left" | [[Brawler]] || Damage || Tank || STR, CON || Simple || Moderate | ||
|- | |- style="{{linear-gradient|top|#baa695, #874400, #4b2600}}; Color:#fafad2;" | ||
| align="left" | [[Rogue]] || Damage || More Damage || STR or INT, DEX || Moderate || Moderate | |||
|- style="{{linear-gradient|top|#572c00, #3b3c36}}; Color:#dde6f0;" | |||
| align="left" | [[ | |||
|- | |||
| align="left" | [[Prowler]] || Damage || Support || STR, DEX || Simple || Moderate | | align="left" | [[Prowler]] || Damage || Support || STR, DEX || Simple || Moderate | ||
|- | |- style="{{linear-gradient|top|#808000, #ECE5B6}}; Color:#000;" | ||
| align="left" | [[Alchemist]] || Damage || Support || INT, DEX or STR || Moderate || Moderate | |||
|- style="{{linear-gradient|top|#ffff66, #bcb88a}}; Color:#000;" | |||
| align="left" | [[Warlord]] || Healing || Support || CHA, STR || Simple || Moderate | |||
|- style="{{linear-gradient|top|#fdfd96, #ffbf00, #ff5b1e}}; Color:#691d00;" | |||
| align="left" | [[Wizard]] || Support || Damage || INT, DEX || Complex || Complex | |||
|- style="{{linear-gradient|top|#addfad, #679267}}; Color:#000;" | |||
| align="left" | [[Ranger]] || Damage || Support || STR or DEX, WIS || Moderate || Simple | | align="left" | [[Ranger]] || Damage || Support || STR or DEX, WIS || Moderate || Simple | ||
|- | |- style="{{linear-gradient|top|#348017, #CCFB5D}}; Color:#001900;" | ||
| align="left" | [[ | | align="left" | [[Druid]] || Support || Healing || WIS, STR || Complex || Complex | ||
|- | |- style="{{linear-gradient|top|#3BB9FF, #F0FFFF}}; Color:#151B54;" | ||
| align="left" | [[Cleric]] || Healing || Support || WIS, CHA || Moderate || Complex | |||
|- style="{{linear-gradient|top|#0000cd, #000055}}; Color:#cbffff;" | |||
| align="left" | [[Sorcerer]] || Damage || Support || CHA, DEX || Moderate || Moderate | | align="left" | [[Sorcerer]] || Damage || Support || CHA, DEX || Moderate || Moderate | ||
|- | |- style="{{linear-gradient|top|#461B7E, #E0B0FF}}; Color:#FFF;" | ||
| align="left" | [[Partisan]] || Tank || Support || WIS, CON || Simple || Moderate | |||
| align="left" | [[ | |||
|} | |} | ||